EL EMEĞİ ALIN TERİ: DÜNYANIN EN BÜYÜK ÇAMAŞIRHANESİ

20 milyonluk nufüsu ile dünyanın en kalabalık dördüncü şehri ünvanını alan Mumbai, Hindistan’ın en modern şehridir de aynı zamanda. Bütün ünlü film yıldızları bu şehirde yaşar, ev fiyatları Avrupa ülkeleri ile yarışır, otel fiyatları Japonya’yı sollar, şık giyimli hanımlar, süper lüks arabasında partiye giden beyler vardır sokaklarında. Sanki Hindistan’da değilmişsiniz gibi gelir bir an insana. Tabi bütün şehir böyle değil o ayrı.

Büyük şehrin kahrı da büyük olur. Şimdi size bu büyük metropolün çok az paralara, haddinden fazla çalışarak kahrını çeken bir yerinden bahsedeceğim; Mumbai’de bulunan dünyanın en büyük açık çamaşırhanesinden.

20160918_175624

Hani eskiden çamaşır makinaları olmadan annelerimiz, anneannelerimiz derelerin kenarlarında döverek çamaşır yıkarlardı ya, işte şehrin trenle 20 dakika uzağında olan bu yerde de Mumbai’nin bütün çamaşırı sıra sıra dizili havuzlarda elde yıkanıyor. Otellerin, kuru temizleyicilerin, fabrikaların, özel iş yerlerinin, restauranların, hastanelerin ve daha aklınıza gelebilecek her yerin. Makinası olan iş yeri sahipleri de var ama bu sayı sınırlı tabi. Eskiden beş bin kişinin çalıştığı bu çamaşırhanede, makinalar gelmeye başlayınca sayı üç bine düşmüş ve bu üç bin kişi her gün yüz bin parça çamaşır yıkıyor. Çalışma koşulları tabi ki iyi değil, çalışanların neredeyse tamamı Mumbai dışındaki köylerden, kasabalardan ailesini geride bırakarak geliyor ve günde on altı saat çalışıyor. İçeride fotoğraf çekmenin yasak olduğu bu yerde konuştuğum işletme çalışanlarından 35 yaşındaki Samin, yirmi yıldır bu işi yaptığını, senede sadece bir kez ailesini görmeye gidebildiğini söylüyor.

20160918_180508

İnsanın aklına hemen şu soru geliyor tabi ki: bütün bu kadar çamaşır aynı yerde yıkanıp kurutulunca karışmıyor mu? Hayır, karışmıyor. Sahip oldukları etiketleme sistemi ile kimden ne geldiyse aynı şekilde yıkanıp, kurutulup hatta ütülenerek sahiplerine teslim ediliyor. Hava iyiyse ve acelesi yoksa kurutma işi çatılardaki askılarada yapılıyor ama kurutma makinaları da mevcut tabi.

Hindistan’da işçilik çok ucuz. Fiyat tarifesine gelince; nevresimler ve çarşaflar 20 rupiye (90 kuruş) diğer kalan herşey 10 rupiye (45 kuruş) yıkanıyor.

Mumbai’nin Mahalaxmi durağında olan Dhobi Ghat, yerlilerin de Dhobis dediği bu yer, kesinlikle görülmeye değer. Tren istasyonunda çıkıp soldaki köprünün üzerinden daha geniş açıdan görebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz, aksi takdirde içeride fotoğraf çekmek yasak.

Bir gün yolunuz Mumbai’ye düşerse, bu çamaşırhaneye gidemeseniz bile, kaldığınız otelde kullandığınız nevresimlerin, havluların burada yıkandığı gelsin aklınıza. Günde onaltı saat vardiyasız çalışan bu emekçileri unutmayın. O zaman belki havlularınızın her gün değişmesini istemezsiniz…

**Bu web sitesindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, internet, görsel yazılı basın dahil hiç bir mecrada izinsiz kullanılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir