Hindistan’da Tren Yolculukları

Hindistan Asya’nın en geniş demir yoluna sahip ülkesi olarak ün yapmışken, bu kadar sistemsiz, kalabalık ve kaos içindeki ülkede en iyi çalışan şeylerden biri İngiliz koloni döneminden kalan demir yollarıdır. Her ne kadar zamanında kalkmasa da, geç kalsa da yine de Hindistan’da tren yolculuğu yapmadan ülkeyi gezmiş sayılmazsınız. Biz sadece Gorakpur’dan Varanasi’ye olan yolculuğumuzu klimalı vagonda yaptık, diğer bütün yolculuklarımız biletler çok daha ucuz olduğu için orta sınıf Hintlilerle birlikte yataklı vagonlardaydı. Vagonda fare de olur, dilenci de, satıcı da… Bazen bir bakarsınız ellerini iki kere şaklatıp herkesten 10 rupi isteyen travestiler girer vagona. Milletin sağını solunu mıncıklar, sıkar, parayı alır. Bir keresinde çaycıyı sıkıştırıp herkesi güldürdüklerini bile gördüm : ) Birlikte yolculuk yaptığınız insanlar evden getirdiği yemekleri elleri ile yer karşınızda, çöpünü camdan dışarı atar. Tuvaletler pistir, 10 saatlik uzun yolculuk bile olsa tutarsınız kendinizi. Yataklar pistir. Mr Muscle bile gelse zor temizler bu vagonların kirini. Camlar açıktır, kapılar açıktır. Bu vagonun en güzel tarafı trenin kapısından sarkıp o rüzgarı yüzünde hissetmektir. Bu trenler Hindistan’ı iliğine kemiğine kadar hissedip yaşayacağınız yerlerdir. Yolculuklardan birinde çektiğim videoyu da instagramdan izleyebilirsiniz.

20160922_180218

Bilet

Biz bu ülkedeki yolculuklarımızın büyük çoğunluğunu trenle yaptık. Tabi ki yolculuk yapmaktan ziyade, yabancıların tren bileti satın alması ayrı bir mevzu. Bileti üç şekilde alabilirsiniz. Birincisi istasyona giderseniz ve bilet gişesinden kendiniz alabilirsiniz. Ancak tren yolculuğu en çok tercih edilen yolculuk türü olduğundan istasyona gittiğiniz anda istediğiniz destinasyona bilet bulamama ihtimali var. Bir şehre gittiğinizde gideceğiniz diğer şehir için daha istasyondayken bilet alabilirsiniz birkaç gün öncesinden. İkincisi düzgün bir seyahat acentası bulursanız, acenta vasıtasıyla alırsınız ama kendi komisyonlarını üzerlerine eklerler. Üçüncü opsiyon da internetten online bilet almanız. Bunu da;

https://www.irctc.co.in/eticketing/loginHome.jsf

https://www.cleartrip.com/trains

https://www.makemytrip.com/railways/  web sitelerinden yapabilirsiniz.

Son Dakika Biletler

Bilet ofisinde de internette istediğiniz rota için bilet bitmiş mi gözüküyor? Tatkal Kotası denilen sistemle sadece bir gün önceden bilet almanız mümkün.  Biletler tabi ki birazcık daha pahalı son dakika olduğu için. Burada önemli bir nokta var, bu bir gün önceden alınacak biletler eğer klimasız yataklı vagonda yolculuk yapılacaksa sabah saat on bire kadar, eğer klimalı yataklı yolculuk isteniyorsa da saat ona kadar alınabilir. Biz Bangalor-Kochin biletimizi acenta aracılığı ile bu şekilde aldık.

Aldığınız Biletle Trendeki Yerinizi Bulma

Bileti aldığınızda mutlaka tren numasının, verdiğiniz bilgilerin doğru yazıldığından emin olun. Bilet üzerinde hangi vagonda yolculuk yapacağınız ve yatak numaranız da yazıyor. Istasyondaki ekrandan tren numarasına göre hangi peronda beklemeniz gerektiğini öğrenin öncelikle. Sonra bilet üzerinden yazan vagon numarasına göre perondaki işaret tabelasının altına gidebilirsiniz. Eğer işaret yoksa, her hangi bir yerde bekleyin, tren gelince vagon üzerindeki işaretleri de okuyarak kendi vagonunuzu bulabilirsiniz. Her vagonun girişinde isimlerin olduğu listeler mevcut. Buradan da kontrol etmeniz mümkün. Istasyonda Hintçe dışında İngilizce de anons yapılıyor. Yaklaşan ve peronda bekleyen tren numaraları perondaki tabelalarda gösteriliyor.

dsc_7773
İstasyonda tren beklerken yerlere serilmekten çekinmeyen Hintliler

Trendeki Sınıflandırma

Ne kadar paran varsa o kadarlık yolculuk yaptıran bir sistem bu : ) Sonuçta en fakiri de en zengini de aynı trende gidiyor ama bakalım nasıl gidiyor…

Klimalı ve klimasız pulman vagon (CC): Genelde kısa yolculuklar için tercih edilir. İçeriye satıcılar girer. Temiz sayılır. Priz vardır koltuk yanlarında. Valizinizi koymak için de üst katlarda yer mevcuttur

İkinci Sınıf(2S): Hindistan’ın en fakir insanlarının yolculuk yaptığı vagonlardır. Üçlü ahşap oturma yerlerine sahip bu vagonlarda uzun yolculuklarda dahi oturarak gidiliyor. Mülteci vagonu gibi, alabildiğine kalabalık oluyor. Temizlik, hijyen konularına girmiyorum bile!

Klimasız Yataklı Vagon(SL): Burası orta sınıf Hint vatandaşlarının yolculuk yaptığı vagondur. Bir tarafta üç katlı karşılıklı yataklar, koridorun diğer tarafında da iki katlı yatak mevcuttur. Yatak yanlarında bir tane priz bulunur. Klima olmadığı için camlar açılır ve tavanda vantilatörler vardır. Satıcılar, dilenciler, travestiler artık Allah ne verdiyse yol geçen hanı gibi herkesin girip çıktığı vagonlardır. Gürültülüdür, pistir ama yerel hayat bu vagonlarda akar. Eğer Hindistan’da yolculuk yapıyosanız mutlaka bu sınıfta yolculuk yapmanızı tavsiye ederim. ( Bu sınıfta yolculuk yaparken yataklı vagon olmasına rağmen akşam 9-10’a kadar insanlar alt kattaki yatağı oturmak için kullandığından orta kattaki yatağa bilet aldığınızda yatmanız pek mümkün olmayacaktır. Böyle durumlarda ranzanın üçüncü katı hayat kurtarıcı olur) Düşük bütçeli gezginleri çokça bu vagonlarda görebilirsiniz.

Üçlü klimalı Yataklı Vagon (3AC): Koridorun bir tarafında karşılıklı üç katlı yatakların diğer tarafında ikili yatağın bulunduğu bu klimalı vagonlarda yolculuk gayet rahattır. Çarşaf, pike, battaniye ve yastık verilir. İçeriye dilenci satıcı giremez. Klima olduğu için camlar açılmaz. Gezginlerin tercih ettiği vagon türüdür. Tuvaletler fena sayılmaz, klimasız yataklı vagondan çok daha temizdir.

İkili klimalı Yataklı Vagon (2AC) Yukarıda yazdığım 3AC’den farkı yatakların ikili olması ve perde ile etrafının kapanmasıdır. Üst sınıf yolculuktur. Turistlerin en çok tercih ettiği yolculuktur.

Birinci Sınıf Klimalı Vagon (1AC) Her tren hattında olmasa da birinci sınıf klimalı vagonlarda yapılan yolculuklar en konforlu olanlarıdır. İkili ya da dört yataklı kompartıman şeklindedir. Kapılar kitlenebilir. Nevresim takımı, havlu verilir. Yerde halı vardır. Tuvaletler çok çok daha temizdir. Ama bilet fiyatları 2AC’nin iki katı kadardır.

Hint Trenlerinde Yeme-İçme

Klimasız vagonlarda yolculuk yapıyorsanız ve sokak yemekleri konusunda hassas değilseniz, yolculuk sırasında vagona gelen satıcılardan yemek alabilirsiniz. Şahsen bunu tavsiye etmem çünkü hijyen konusunda cidden sorun olabilir. Ama yok benim midem her şeyi kaldırır derseniz orası ayrı. Klimalı vagonlara satıcı giremediği için, yemek işini telefonla ya da internetten vagona sipariş vererek yapabilirsiz. Bazen tren kalkmadan vagona gelip sipariş toplayan restaurant çalışanları oluyor ve önceden hazırladıkları yemekleri satıyorlar. Ya da bizim yaptığımız gibi kendi yemeğinizi yanınızda taşıyabilirsiniz. Yine bu uzun yolculuklarda kaynamış su ile hazırlanan makarnalar, bisküvi, müsli ve meyve bizim hayat kurtaran yiyeceklerimiz oldu.

dsc_8040

Çok Önemli Not

Hindistan çok kalabalık bir ülke olması nedeniyle, para kazanmak için türlü yola başvuran, her türlü sahtekarlığı yapan insanlar da bulunduruyor maalesef. Bu nedenle:

-Seyahat acentalarının dediklerine hiçbir zaman inanmayın. Havalimanına gelen turistlerin daha ilk dakikadan gözünü korkutup istedikleri gibi yönlendirebiliyorlar. Bu konuda gözünüz açık olsun.

-İstasyon civarında dolaşan, istasyona bilet almak için girmek istediğinizde burada bilet satılmıyor, şu araca binip, şuradaki yerden bilet almanız gerekiyor diyen kişilere kesinlikle itibar etmeyin. Bizim başımıza geldi.

-İstasyona geldiğinizde biletinize bakıp, bu tren iptal olmuş, şuradaki araca bini, şuraya gidip biletinizi yenisi ile değiştirin diyen kişilere kesinlikle itibar etmeyin. Koreli arkadaşımızın başına gelmiş, eğer inansaydı perona çoktan yanaşmış olan trenini kaçıracaktı.

Son olarak tren yolculuklarında tren içinde yaklaştığınız durakla ilgili anons yapılmıyor, dijital tabela da yok. Bilet üzerinde yazan varış saatinize göre kendinizi ayarlayıp ve etrafınızdaki insanlardan teyit edip, gitmek istediğiniz yerde inmek sizin işiniz. Uyuyakalırsanız, gözünüzü başka durakta açarsınız ona göre

Bu ülkede geçirdiğimiz günleri taçlandırdı tren yolculukları. Eğer gerçek hayata tanık olmak istiyorsanız Hindistan’da mutlaka tren yolculuğu yapın.

20160925_090941

Sevgiler

Berra

One thought on “Hindistan’da Tren Yolculukları

  1. Üç katlı yataklı vagonu ilk defa görüyorum. Rusyada 2li karşılıklı vagonlarda çok yolculuk yaptım eğlenceli oluyor. Masanızı açıp bir yandan yemeğinizi atıştırıp camdan dışarıyı seyrediyorsunuz. Sohbeti koyu bir dostunuzda varsa o yolculuğun tadı bambaşka olur 🙂 Blogunuzu takip ediyorum iyi gezmeler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir