Hindistan’da Yemek Kursu ve Muhteşem Hint Mutfağı

Hint mutfağı dünyaca ünlü bir mutfaktır. Belki bizim ülkemizde Hint restaurantları yaygın değil ama dünyada Hintlilerin yaşadığı her yerde Hint mutfağının değişik baharatlarıyla hazırlanmış çeşit çeşit yemeklerini bulmak mümkün.

Hindistan’da şöyle bir tabir var; “Yılın her günü değişik bir yemek pişirsen, yine de çeşitleri bitiremezsin”  Evet, mutfakları o kadar geniş ama iş bununla bitmiyor tabi ki, bunun bir de hijyen kısmı var. Ülkeye gelmeden önce, arkadaşımız olan birkaç Hintli bizi sokak yemeklerine karşı uyarmıştı. Çünkü hijyen kuralları gözetilmeden yapılan bu yemekler, ilk kez yiyenlerin midesine, bağırsaklarına dokunup hasta edebiliyor. Bunu duyunca ve ülkeyi gezmeye Varanasi’den başlayınca bizde iştah kalmadı zaten. Uzun süre bisküvi ve kraker ile idare ettik. Sonra aldığımız küçük elektrikli resistans sayesinde su ısıtıp çorba ve hazır makarna yapmaya başladık kaldığımız otellerde. Tabi bir de kuzenimin gönderdiği ve bize birkaç gün yeten yemek paketi var. Şu ana kadar geçen iki haftalık süre içinde sadece çok iyi restaurantlarda dört kez yemek yiyebildik ama bunlar da düşük bütçeli gezginler için gayet masraflı yemeklerdi.

Bugün Udaipur şehrine geldik. Burası Rajasthan eyaletinin en güzel şehri bence. Bir de dini bir festivale denk geldik ki ortalık renk cümbüşü; havada uçuşan toz boyalar, rengarenk giyinmiş kadınlar, çalan müzik eşliğinde dans eden Hindular. Hatta dans eden insanlara ben de katılıp anın keyfini çıkardım ve çok eğlendim. Böyle bir ortamı güzel bir akşam yemeği taçlandırabilirdi ancak.

img_4597

Trip Advisor sayesinde “Shashi’nin Yemek Okulu’nu” bulunca çok sevindim. Hijyen nedeniyle yiyemediğim ve tadına varamadığım Hint mutfağını bir nebze olsun öğrenme ve kendi pişirdiğim yemeği yeme şansım olduğu için hemen bu akşamki derse kayıt yaptırdım. Benden başka bir de Hollandalı bir çift vardı. Saat altıda başlayan yemek pişirme maceramız gece onda bitti ve biz on iki değişik çeşit yemek, sos, atıştırmalık, ekmek ve içecek yapmayı öğrenmiştik. İşin en güzel kısmı ise yaptıklarımızı yeme bölümüydü. Yemek yapma değil ama yeme kısmında Murat da bize katıldı ve pişirdiğimiz her şeyi silip süpürdük hep birlikte. Bu ülkede ilk kez içime sinerek yemek yemenin keyfine vardım. Bize bu yemekleri öğreten Shashi’nin hikayesini sizlere daha sonra anlatacağım ama kendisi gerçekten hem çok iyi aşçı hem de çok iyi bir öğretmen. Sayesinde çok güzel başlayan bir günü, muhteşem bir şekilde bitirdik. Sanırım bugün Hindistan günlerimizin en güzeliydi…

Yemek tarifleri ile ilgili Dünya Mutfağı sayfasını takip edebilirsiniz.

Berra

**Bu web sitesindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, internet, görsel yazılı basın dahil hiç bir mecrada izinsiz kullanılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir