Georgetown

Adını Penang adasını işgal eden İngiliz Kral III. George’dan alan bu şehir Unesco’nun dünya mirası listesinde yer almakla birlikte, sokaklarında yürüyenleri adeta tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Malezya’nın en renkli yerlerinden olan Georgetown, içinde barındırdığı Çin Mahallesi, Küçük Hindistan gibi bölgelerle sahip olduğu kültürü zenginleştirirken, bir kaşif edasıyla keşfe çıkacağınız sokakları da sokak sanatının en güzel örneklerini karşınıza çıkarıyor.

20161026_153602

Malezya hakkında ne düşünüyorsunuz bilmem ama ilk kez bulunduğum bu ülkede bu kadar değişik kültürün uyumla iç içe yaşadığını görünce gerçekten şaşırdım.

Burada yemek içme de gayet ucuz. Asya ülkelerinin vazgeçilmez besin kaynağı olan pirinç ve noodle burada da baş rolde. Bir kase noodle çorbasını 3,5 liraya, tavuklu pilavı 5 liraya yiyebilirsiniz. Eğer biranızı bar yerine bakkaldan alıp sokakta arkadaşlarla içeyim derseniz ki herkes böyle yapıyor, 2,5 lira ile keyfinize keyif katarsınız.

20161027_023803

Hostellerin geceliği 10 liradan başlıyor yatakhane tarzı odalarda. Yatakhanede rahat edemem, beni çift kişilik oda keser derseniz onun da fiyatı 30 lira ile 35 lira arasında. Biz couchsurfingten bulduğumuz Hint asıllı Ziggy’nin evinde kaldık. 2 katlı bahçeli evini ücretsiz couchsurfing misafirhanesine dönüştüren Ziggy bizi evde kalan diger yabancı arkadaşlarla birlikte gezdirdi, hatta hepimize kahvaltı bile ısmarladı. Yollar güzel kalpli insanları karşımıza çıkardı hep.

20161027_121624.jpg

Biz iki gün kalırız diye geldik, 5 gün kaldık Georgetown’da. Lets Go Turco Ahmet de burada olunca günler çok daha keyifli geçti.

20161028_175027

Instagram’da paylaştığım bir fotograf sonrası Ahmet’le birlikte burada olduğumuzu gören bir Türk iş adamı Oğuz Bey bizi bir akşam yemeğe davet etti. Hem yemeğe hem sohbete doyduk hep birlikte. Hayat gerçekten tesadüflerle dolu…

Her güzel şey biter ya, Georgetown’da geçirdiğimiz sayılı günler de bitti elbet. Buradan’dan Langkawi adasına geçtik. Otostop çekerek geldiğimiz bu adayı da bir sonraki gönderide anlatacağım…

**Bu web sitesindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, internet, görsel yazılı basın dahil hiç bir mecrada izinsiz kullanılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir