Tesadüf

Yolculuğa başlarken aldığımız kitapları daha ilk ayımızdaki uzun tren yolculuklarında bitirince, yanımızda gezdirmeyelim diye Moğolistan’daki bir hostele bıraktık. Hostelin kütüphanesinde de başka bir Türk gezginin bıraktığı “Şu Çılgın Türkler” adlı kitabı görünce çok sevindik. Ben kitabı daha önce okumuştum ama Murat okumadığı için yanımıza aldık. Kitap üç ay sonra bitince Hindistan’da Varanasi’de bir hostele bıraktık. Murat içine şöyle bir not yazmış bırakmadan:

“Bu kitabı Moğolistan’dan 2016 Temmuz’unda aldım. Benimle beraber dört ülke gezdi. Memleketimizin zor günler yaşadığı bu günlerde, her sayfasını gözüm dolarak okudum. Umarım daha nice Cumhuriyet çocuğuna yol arkadaşı olur, vatan hasretini dindirir.”

Beş ay sonra bir gün Aklından Bir  Ülke Tut facebook sayfasına bir mesaj geldi Murat’ın yukarıdaki notu yazdığı sayfanın fotoğrafıyla birlikte. Şöyle diyordu:

“Kitabı henüz okumadım, ama alıp okuduktan sonra dünyanın başka bir yerine bırakmayı düşünüyorum, belki bir gün tekrar yollarınız kesişir.”

Bıraktığımız kitap şimdi başkasının ellerinde başka ülkelere yolculuk yapmak üzere… Kim bilir bir sonraki durağı nere?

Dünya küçük, kitap okuyun!  Hatta okuduğunuz kitabı gittiğiniz bir ülkede kaldığınız yerin kütüphanesi varsa içine bir notla birlikte bırakın.

Fikirleriniz dünyayı dolaşsın…

**Bu web sitesindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, internet, görsel yazılı basın dahil hiç bir mecrada izinsiz kullanılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir