Bali Aborjinlerinin 200 Yıldan Beri Yaşadığı Köy: TENGANAN

Belki de şu ana kadar hiç bir yerde okumadığınız bir halktan bahsedeceğim size; Bali Aborjinlerinden.

Bali’nin doğu tarafındaki Karangasem bölgesinde bulunan Tenganan köyü, 200 yıldan beri kendi gelenekleri ve kültürünü sürdürerek yaşayan en eski köylerden biri. Her ne kadar Bali Adası turist akımına uğrayıp, geleneksel dokusunu zaman içinde kaybetmeye başlasa da, Tenganan köyü insanları gelenek ve göreneklerini mükemmel bir şekilde sürdürüp bu günlere gelmiş. Peki bu köy özel kılan ne? Bu köyde yaşayan ve bize gezimiz sırasında rehberlik yapan Gede, köy ile ilgili çok ilginç bilgiler verdi.

Tenganan’da kadın ve erkek eşittir. Eşit kelimesi sözde kalmıyor burada. Gerçek anlamda eşitler.

17021906_752227351607694_2089899434721278502_n

Bali’nin diğer bölgelerinde erkek ailesinden kalan mirası alabiliyorken, bu köyde kadınlar da mirastan eşit hak alıyor mesela.

Evlilik öncesi birlikte olmak yasak. Hatta flört ettiğini ulu orta sergilemiyorlar bile. Yolda karşılaştıklarında birbirini tanımıyor gibi yaptıklarını söylüyor Gede kimse anlamasın diye. Ama göz kırpıyorlarmış birbirlerine. Tabi bir de cep telefonu var işin içinde. Birbirlerine sürekli mesaj yolluyorlar.

Bütün köy birbiri ile akraba ve birbirleri ile evleniyorlar. Dışarıdan evlilik yasak. Bu köye gelen bir Alman bilim adamı bir yıl boyunca halkı gözlemleyip araştırmalar yapmış ve bunca akraba evliliğine rağmen genetik bir bozukluğa rastlamamış.

Düğünler 12 gün sürüyor. İlk gün sabahın çok erken saatlerinde dini tören başlıyor ve öğleye kadar sürüyor. On ikinci güne kadar gelin ve damat ailesinin evinde kalıyor ve hiç dışarı çıkmıyor. Eğer çıkarlarsa kötü ruhların onların peşini bırakmayacaklarına inanıyorlar. On ikinci gün yine sabah saati başlayan törenle evlilik süreci tamamlanıyor.

Köy her ne kadar Endonezya sınırları içinde olsa da, Endonezya yasalarıyla birlikte kendi kanunlarını da uyguluyorlar. Köyün 6 kişilik kendi parlamentosu var. Bu 6 kişilik liderler grubundan bir kişi de onların lideri oluyor ve ona luanan deniyor.

Köyde kararlar ve cezalar köyün lideri luanan ve hükümetten gelen bir görevli ile kararlaştırılarak veriliyor.

Köyün gençlerini temsilen bir de genç lider var.

Eğer köyün gençlerinden biri oldu ki köy dışından biri evlenmek isterse, evlenene değil, anne babaya kurallara saygı göstermeyen çocuk yetiştirdikleri için köyde söz söyleme,
dini törenlere katılma hakkından mahrumiyet cezası veriliyor ömür boyu.

Eğer köy içinde biri hırsızlık yaparsa, yalnızlığa mahkum ediliyor, kimse onunla konuşmuyor, törenlere katılamıyor.

Eğer köyden biri cinayet işlerse ömür boyu köye giremiyor.

Köyün hemen arkasındaki orman ana geçim kaynaklarını oluşturuyor. Buradan elde ettikleri pirinçler, meyveler ve sebzeler dışarıda satılarak, kazanılan para bölüşülüyor. Bir nevi komün hayatı diyebiliriz buna. Köyde her şey el birliği ile yapılıyor.

Bazı aileler hasır sepetler, ikat denilen özel dokuma kumaşlar ve bal üreticiliği yapıyor. Bunlar özel yetenekler olduğundan bunlardan elde edilen gelir, sadece yapanın ailesine kalıyor.

17190591_752227144941048_558986762123608818_n.jpg

Yeme kültürleri pirinç üzerine kurulu. Her ailenin aylık 75 kg ücretsiz pirinç hakkı var. Günde 3 öğün pirinç yiyorlar. Ama yanında domuz eti, tavuk ve sebze de oluyormuş.

Bizim rehberimiz Gede bal üreticisi aynı zamanda. Dünyanın en küçük arılarının çalıştığı kovanından bal elde ediyor kendi bahçesinde. Ayrıca ormandaki kovanlarından da mango ve kahve aromalı bal üretimi var. Çünkü tropikal iklim olduğundan ormanda her daim mango yetişiyormuş ve buradaki arıların ürettiği ballar aromalı oluyormuş. Bize bunu anlattıktan sonra denememiz için balları getirdi. Samimiyetle söylüyorum ben hayatımda böyle bir bal tatmadım. Mangolu olanı hele muhteşemdi. En küçük arıların ürettiği ballar aynı zamanda ilaç niyetine de kullanılıyormuş. Ağızdaki yaralara ve kesiklere iyi geliyormuş.

Köyün için de bir de okul var. Orta eğitime kadar ders görebiliyor çocuklar. Köyde bütün gençler neredeyse üniversite mezunu. Üniversite için büyük şehre gidiyorlar.

Dinleri Bali Hinduizmi ve savaş tanrısı İndra’ya inanıyorlar. Karma inancı hayatlarının merkezinde. Karma nedir diye merak edenler için bizdeki karşılığı şu; Ne ekersen onu biçersin.

Senede bir kere savaş tanrısı Indra için temsilen dövüşüyorlar. Tabi bu dövüşte bir kazanan aranmıyor, tamamen dostça. Köydeki sarmaşıklardan yapılan kalkanlar koruma amaçlı, dikenli bitki ise kılıç amaçlı kullanılıyor. Mideye ve yüze vurmak yasak. Tören sonunda ellerindeki bitkilerin sırtlarına batan dikenlerinini temizliyor anneler ya da eşler.

Köyün nufusu 1116 kişi, bir de ormanda yaşayan 179 göçmen var. Bunların köye inmeleri yasak. Bu göçmenler sadece pirinç üretiminde çalışıp ormanda yaşayabiliyorlar.

Baliaga denilen bu yerli halk yüzyıllardan beri gelenek ve göreneklerini ilk koruyup yaşatarak bu günlere getirmiş. Umarım dokusu bozulmadan yüzyıllar boyunca da devam eder…

Tenganan Köyü – Bali / Endonezya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir