Bir Hint Kadınının Dünyaya Meydan Okuması

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Anısına…

Bugün sizlere Hindistan’da yemek kursunda tanıştığım Shashi’nin beni derinden etkileyen hikayesini anlatacağım.

Shashi, Hindistan’ın Rajasthan eyaletindeki Udaipur şehrinden 200 km uzakta bir köyde yaşarken, 19 yaşında görücü usulü ile evlendirilmiş. Zaman içinde iki çocuk sahibi olmuş. Ancak bir gün kocası en yakın arkadaşı tarafından öldürülmüş. Hindistan’daki kast sisteminin en üstündeki Brahma koluna mensup olan bu genç kadın, kocasının ölümünden sonra dininin gereği olan kurallar ve yaptırımlar nedeniyle bir yıl boyunca kapıdan dışarıya adım atmamış. İlk 45 gün boyunca ise evinin bir köşesinde oturup sabah 6’dan akşam 5’e kadar yas tutmuş. Gün içinde ağlamaya ve yas tutmaya gelen komşuları akşam gittikten sonra kalkıp çocuklarına yemek hazırlayan Shashi, işlerini bitirdikten sonra tekrar köşesine çekilip yas tutmaya devam etmiş.

Kocası ölen kadın hiç bir zaman renkli giyinemez, takı-aksesuar kullanamaz ve tekrar evlenemezmiş inanışlarına göre. Eşinin ölümünden sonra 7 ve 5 yaşlarındaki iki oğlundan başka hayatta kimsesi kalmayan 32 yaşındaki genç kadın, çocuklarına bakmak için çalışmak zorundaymış. Doğduğu köyde okula gidemediğinden ve hiç bir eğitimi olmadığından iş bulmak hiç kolay olmamış tabi. 4-5 yıl boyunca temizlik yaparak, komşuların çamaşırını bulaşığını yıkayarak, yerel bir kaç restaurantta aşçılık yaparak çocuklarının karnını doyurmaya çalışmış ama içinde bulunduğu kast sistemi onun bu tarz işler yapmasına müsaade etmiyormuş. Brahma koluna mensup olanlar öğretmen, mühendis, doktor gibi üst derece meslekler yapabilirmiş.

Hiç bir eğitimi olmayan hatta Hintçe bile bilmeden sadece kendi köyünün dilini konuşan Shashi, bütün bu dini kurallara sırf çocuklarının karnını doyurabilmek için karşı gelip, restraurantta temizlikçi olarak gizlice çalışmaya devam etmiş. Orada çalıştığı günlerden birinde restrauranta gidip gelmeye başlayan bir İrlandalı turist kısa zaman içinde çocuklarla da arkadaş olmuş ve çocuklar onu eve akşam yemeğine davet etmiş. Biraz İngilizce konuşabilen çocuklardan annelerinin hikayesini öğrenen İrlandalı turist aynı zamanda yemekleri de çok beğenmiş. Ertesi akşam tekrar yemeğe gelen İrlandalı, Shashi’ye neden yemek kursu vermiyorsun demiş. Demiş ama Shashi değil İngilizce, Hintçe bile bilmiyormuş. Ama bir yabancının bu takdiri ve ilgisi onu öyle motive etmiş ki karar vermiş. “Shashi’nin Yemek Kursu” adıyla yemek yapmaya başlamış ve zamanla Hintçe, sonra gelen yabancı kursiyerlerin desteği ile İngilizce öğrenmiş.

Zaman içinde öz güveni artan, yaptığı yemekler çok beğenilen Shashi, yemek okulunu evinin mutfağından, kazandığı parayla daha geniş bir yere taşımış ve bugün kendi yemek kitabını yazan, kendi parasını kazanan özgür bir kadına dönüşmüş. İki oğlunun desteği ile yemek okulu işini geliştiren Shashi’nin tarifleri bir çok dile çevrilmiş.

17156328_752583564905406_8039143651849952560_n

Ben de Udaipur şehrinde bu okulu bulup ondan Hint yemeklerini ve yemek yaparken onun bu hikayesini öğrendim. Bir emeğin ve direnişin yolculuğu olan bu hikaye beni o gün çok etkilemişti. Sizlerle paylaşmak da bu güne kısmetmiş. Bu vesile ile bütün kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutlarım. Kadınlar günü demek onlara çiçek almak, hediye almak demek değildir. Kadınların toplumda cinsiyet ayrımı yapılmadan bir birey  olarak kabul görülmesidir, kadın haklarının da erkek haklarından aşağı kalır bir yanının olmadığının farkına varılmasıdır, kadına verilen değerdir. 8 Mart sadece bir semboldür. Bu öyle sadece bir güne sıkıştırılıp, diğer zamanlarda kadının toplumdaki yerini görmezden gelmek olarak algılanmamalıdır.

Kadını ikinci sınıf vatandaş yerine koyan bütün toplumların, aslında kendi
potansiyellerinin de yarısını göz ardı ettiklerini bir gün anlamaları dileği ile…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir