Ruhunuzun ve Bedeninizin Huzur Bulacağı Topraklar: Bir Bali Masalı

Her ne kadar Endonezya’ya bağlı olsa da insanı bambaşka bir ülke topraklarındaymış gibi hissettiren Bali Adası, değil bu yolculuğun, hayatımızın en keyifli zamanlarından birini yaşadığımız yer oldu.

17991145_775869612576801_2503669943911356222_n.jpg

Balıkçı köyü Amed’de geçirdiğimiz 8 günden sonra, Ubud’a geldik. (Amed günlerini daha önce yazmıştım) . Burası adanın sanat ve kültür şehri olarak meşhur olmuş. Fazlasıyla da kalabalık. Her ne kadar kalabalık ve turistik yerlerden pek haz etmesem de, Ubud’un kendine has dokusu, doğası, sanatla iç içe oluşu ve tam bir hoşgörü merkezi oluşu nedeniyle bana ayrı bir güzel geldi açıkçası. Birlikte kaldığımız Türk arkadaşlar Dilan ve Koray sayesinde Ubud’u ve etrafı da oldukça gezme şansımız oldu.

Kültürlerinin en büyük parçasını oluşturan dinleri Bali Hinduizmi, günlük hayatın oldukça içinde. Herkes düzenini buna göre kurmuş durumda; evlilikleri, işleri, çocuk sahibi oluşları… Bu nedenle Bali insanını anlamak için Bali Hinduizmini, inandıkları Karma’yı iyi anlamak gerekiyor öncelikle. Tamamen hoşgörü üzerine kurulmuş bu inanışta, batıl inançlar da oldukça fazla.

18033999_775869602576802_4133262007383440187_n

Bali adası aynı zamanda el işçiliği konusunda da ön plana çıkıyor. Özellikle ahşap oymacılığı çok popüler. Hani ev tekstili ve aksesuarı satan mağazalar var ya ülkemizde,
bir çoğu gelip buradan alıyormuş bu ahşap malzemeleri. Fiyatlar oldukça ucuz tabi.
Ada aynı zamanda yoga severlere sayısız opsiyon sunuyor. Özellikle Ubud ve çevresindeki okullar, yüksek olmayan fiyatları ile yoga, meditasyon ve masaj gibi çeşitli
konularda hizmet veriyor. Ben yogabarn adlı bir okulda yogaya giriş ve meditasyon derslerine katıldım. 3 derslik paket fiyat 100 tl karşılığına denk geliyordu.

Bali’de yemek kültürü tabi ki pirinç üzerine kurulu. Noodle denilen makarna türünü de unutmayalım. Java adasındaki kadar çeşitli olmasa da burada pirinç başta olmak üzere,
tavuk, balık ve sebzenin çeşitli soslarla pişirildiği Bali yemeklerini, yerel yerlerde tabağını 1-1,5 dolardan yiyebilirsiniz. Yerel tatlara aşina olmayan ya da olamayanlar için dünya mutfağından da oldukça fazla opsiyon bulmanız mümkün. Özellikle Ubud ve Kuta bölgeleri bu konuda gidenlere oldukça fazla opsiyon sunuyor. Pizzayı 4-5 dolara yer, canınız bir bira çekerse 33’lük şişeyi 1,5-2 dolara içebilirsiniz. Tabi ki çeşit çeşit tropik meyveleri de unutmamak lazım. Bali’de en çok onların yerel isimle salak dedikleri ama kabuğu nedeniyle yılan derisi meyvesi olarak bilinen meyveye bayıldık. Bu arada bahsetmeden geçmek istemediğim enteresan bir konu daha var ki belki bazı kahve severler duymuştur adını, Luwak kahvesi. Palmiye miski kedisinin yediği ve sonrasında dışkıladığı kahve çekirdeklerinden üretilmektedir. Dünyanın en pahalı ve en az üretilen kahvesidir. Istanbul’da fincanının 100 tl olduğu söylenirken, Bali Adası’nda 16 liraya içebilirsiniz.

18010382_775869812576781_3441754019557329629_n.jpg

Internet genelde her hostelde ve restaurantta mevcut ama gün boyu internetsiz kalmamak için Endonezya’ya geldiğinizde alacağınız yerel bir simcard ile rahatça internete girebilirsiniz. Biz 5 GB interneti olan bir simcard için 35 tl ödemiştik.

Ada içinde toplu taşıma opsiyonu çok fazla değil maalesef. Şehirler arası otobüsler oldukça yavaş. 100 km yolu 3 saatte almak çok normal burada. Biz neredeyse tamamında otostop çekerek dolaştık. Sadece Ubud’da kaldığımız 6 gün boyunca motorsiklet kiraladık. Motorsiklet ücretleri günlük 3-5 dolar arası değişiyor kiralayacağınız süreye göre. Bu adada yolculuk yapmak için yapılacak en iyi şey tabi ki motorsiklet kiralamak. Ama motor kullanamam derseniz araba da kiralayabilirsiniz.

Denize girmek için Amed, dalış yapmak için Tulampen, sörf tutkunuysanız Kuta tam size göre. Tulampen ve Jemaluk arasındaki sahilde iki tane batık gemi var. Biri Amerikan, diğeri Japon batığı. Eğer batık dalışı sevenlerdenseniz, ister tüplü ister serbest dalış yapıp denizaltının keyfini çıkarabilirsiniz.

Konaklama için de çeşitli opsiyonlar var. Otel, hostel, resort ve homestay denilen konaklama türlerinde fiyatlar gecelik 8-9 dolardan başlıyor. Biz Amed’de geceliğine pazarlıkla 7,5 dolar vermiştik deniz kıyında bir homestay için. Ama hemen yanındaki resort otel 40 dolardı gecelik. Fiyatlar sizin nasıl bir hizmet beklediğinizle alakalı olarak değişiyor tabi ki.

Bali Adası’na gelmek için bir kaç opsiyonunuz var. Hava yolu ile adanın güney kısmında bulunan Denpasar şehrindeki havalimanına gelip oradan taksi ile istediğiniz yere gidebilirsiniz. (Denpasar’a Asya’daki her hangi bir ana noktadan uçmanız mümkün. Türkiye’den direk uçuş yok şimdilik. Java Adası’ndaki başkent Jakarta’ya inip, oradan iç hatlar ile Bali’ye geçebilirsiniz. Eğer geze geze Java Adasından geliyorsanız, otobüs ya da feribot opsiyonunuz var. Otobüslerin oldukça yavaş ve konforsuz olduğunu söylemem gerek. Feribot da Java Adasında Banyuwangi şehrinden hareket ediyor. Kişi başı 1,5 tl biletler. 45 dakika sonra Bali Adasında Gilimanuk limanına yanaşıyor. Limandan yürüme mesafesinde olan otobüs terminalinden otobüse binip Denpasar, Amlapula, Singaraja gibi şehirlere gitmeniz mümkün.

Biz Endonezya gezimizin 15 gününü bu güzel adada geçirdik. İnsana huzur veren Bali Adası tropikal iklime sahip olup, kuru dönem ve yağışlı dönem olarak iki mevsime sahip.
Adaya gelmek için en iyi aylar Nisan, Mayıs Haziran ve Eylül diyebiliriz. Bu dönemlerde fiyatlar yüksek turist alan Temmuz Ağustos aylarına göre daha uygundur.

Eğer bir gün yaşamak için bir yer seçseydim, bu Bali Adası olurdu diyebilirim.

2 thoughts on “Ruhunuzun ve Bedeninizin Huzur Bulacağı Topraklar: Bir Bali Masalı

  1. guzel bir anlatim ama ben opsiyon,, demenize takildim , niye hep opsiyon sizce ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

  2. Merhaba,dreambox’ta sizi izliyorum,Kasım ayında Endonezya’ya gitmek istiyorum,en ucuz uçak yolculuğu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim,çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir