Avustralya’da Bir Restaurantta Çalışmak

Asya’da geçen dokuz aydan sonra sıradaki rotamız Avustralya oldu. Daha gelmeden bu pahalı ülkede nasıl geçineceğimiz derdi sardı bizi tabi. Hostellerin 30-35 Avustralya doları, ulaşımın çok pahalı olduğu ülkede ne kadar uzun kalabilirdik ki?

Facebook’tan yazdığım kalacak yer gönderimine Sidney’den bir Türk arkadaş cevap verince çok sevindik. Uçaktan iner inmez Nesrin’in üç yaşındaki oğlu Ali ile birlikte yaşadıkları evlerine gittik. Havalimanından eve gidene kadar verdiğimiz kişi başı 23 dolarlık yol parası bize bir şok yaşattı tabii. Ülkenin pahalılığı hakkında sinyalleri de verdi elbet… Bu ülkede iş bulmadan hayatta kalmak gerçekten zor olacaktı. Gezgin bütçeleri için gerçek bir survivor burası!

Artık şans mıdır kader midir bilmiyorum ama Avustralya’ya geldiğimizin ikinci gününde iş buldum bir fast food dükkanında. Sonra Murat da aynı yerde çalışmaya başladı. Bunun nasıl olduğunu daha sonra yazarım ama şimdi size yabancı bir restaurantta çalışmanın nasıl olduğunu anlatacağım.

Her milletten insan çalışıyor. Avustralya, Pakistan, Irak, Suriye, Sri Lanka, Türkiye, Lübnan Mısır, Hindistan. Tabi ki her birinin ayrı bir temizlik ve hijyen anlayışı var. Mesela 10 kg plastik turşu bidonlarının kapakları üzerine ayak basılıp açılıyor. Tamam iyi de ayağını koyduğun kapağı neden tezgahın üzerine koyarsın? Haydi onu anladık peki o turşuları pis kapağın üzerine neden koyarsın?

Restaurantta közde tavuk yapılıyor. Bu yüzden her daim çiğ tavuk ızgaralara yerleştiriliyor. Bunu yapan adam çiğ tavuklara sürdüğü ellerini asla işi bitince yıkamıyor. O ellerle kapıya bacaya dokunuyor, hatta sebze doğruyor. Tavuk doğradıkları ortak kullanımda olan tezgaha hiç değinmiyorum bile.

Boş turşu bidonları sürekli kullanılıyor bir çok farklı amaç için. İçine sebze, paketlenen turşu, sarımsak sosu vs. konuluyor. Tabi aynı kovaları temizlik için de kullanıyorlar zaman zaman. Düşünsene bir gün yer siliyorsun aynı kova ile bir gün yemek için kullanıyorsun. Hijyen had safhada!

Restaurantlarda çalışanlar bilirler. Sanayi tipi hızlı çalışan bulaşık makinaları kullanılır. Makinaya sığmayanlar da elde yıkanır. Burada elde yıkananlarda bulaşık sabunu kullanılmıyor. Sadece basınçlı su kullanıyorlar.

Temizlik yapılan bez mutfak bezi olarak da kullanılıyor.

Tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkamıyor erkek çalışanlar. Yıkayanlar da mutfaktaki küçük lavaboda yıkıyorlar tuvalette sabun kalmadığından. Bir keresinde tavukları yapan arkadaşın ağzını bile çalkaladığına şahit oldum.

Salata için kullanılan marul, domates, salatalık gibi salata malzemeleri yıkanmadan doğranıyor.

Ve son olarak aşağıdaki fotoğrafa konu olan bu en can alıcı maddeyi söylüyorum. Fotoğrafta bir lavabo ve yer silme kovası var. Lavaboyu sebze yıkamada, kovayı da temizlikte kullanıyoruz. Ama geçen gün biri, içinde sos kaynattığımız boş tencere dururken bütün restaurantı sildikleri bu mavi renkli kovadaki suyu getirip tencerenin üzerine döktü. Ben ne yapıyorsun deyince de ne var gibilerinden yüzüme baktı. Sonradan fark ettim ki zaten bu lavaboda o paspası da yıkıyorlarmış.

17626182_763503010480128_4657836607733669151_n.jpg

Hiç kimse hijyen ve temizliği önemsemiyor. Ama her gün bir dünya salata, tavuk, ara sıcak müşterilere servis ediliyor. Tabi bunları yaparken ellerinde eldiven var. Ama o eldiven anlattığım bunca şeyden sonra ne kadar temizdir siz düşünün.

İşte böyle sevgili dostlar. Ben bunları gördükçe sinirden kuduruyorum. Söyleyince eee ne var gibilerinden bön bön bakıyorlar. Sürekli o öyle olmaz bu böyle olmaz deyip duruyorum. Neyse ki bir ay sonra işi bırakıp başka şehre doğru yola devam edeceğiz. Yoksa cidden kanser olurdum hem sinirden hem pislikten ???

One thought on “Avustralya’da Bir Restaurantta Çalışmak

  1. hemen belediye ye sikayet edin orasini ,,, bende bu ulkede yasiyorum ,, ilk defa bu sekilde bir calisma gordum veya duydum ,, bizleri dusunun ve hemen sikayette bulunun ,yok yapamam diyorsaniz , is yerinin adresini verin ben bulunayayim , ben burada yasiyorum , gorusmek uzere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir