Avustralya’da İş Nasıl Bulunur?

Hani bazen insan yeni geldiği ülkede sudan çıkmış balık gibi hisseder de nereden başlayacağını bilemez ya iş bulma konularında, o halde “Avustralya’da iş nasıl buldunuz” sorusu çok fazla sorulunca, ben de bununla ilgili tecrübe ettiklerimizi ve konuyla ilgili bildiklerimizi sizinle paylaşayım istedim.

www.gumtree.com.au : İkinci el araba, ev eşyası ve kişisel eşya alıp satabileceğiniz ve iş ilanlarına bakabileceğiniz bir web sitesi. Burada oldukça popüler. Biz çalıştığımız işi bu web sitesinde bulduk. Eleman arayan yerler sayfaya ilan bırakıyor, siz de mesaj atıyorsunuz. Bazıları cv istiyor, bazıları direk görüşmeye gelin diyor. Ama tabi ki çok kalifiye bir çalışansanız, süper bir özgeçmişiniz varsa burası size göre değil. Bu sayfada işler çok çeşitli olmakla birlikte genellikle orta ve alt sınıf ilanlar oluyor. Saati 14-15 Avustralya dolarından başlayıp 40 dolara kadar çıkan ilanlar gördüm.

Airtasker.com Bu web sitesi tamamen iş ilanları yayınlayan bir site. Genellikle geçici işler, günlük işler oluyor ama uzun vadeli de iş çıktığı oluyor. Ama bu sayfadaki günlük işlerde iş oldukça çalışıyorsunuz ama zamanla kendi iş ağınızı kurup iyi paralar kazanma imkanınız çok. Arkadaşımız olan Arjantinli bir çift bu sayede çok para biriktirdi mesela. Bu sitenin telefon uygulaması da var ve hızlı bir şekilde her ilanı takip edebilirsiniz.

Backpacker Jobs in Australia: Avustralya’ya gelen gezginlerin bir çoğu burada çalışıp, kazandığı parayı da seyahatlerinin geri kalanında harcamayı planlıyor. Bunun için facebookta bir kaç sayfa var ama ben yaklaşık 66 bin takipçisi olan “backpacker Jobs in Australia” sayfasını takip ediyorum. Oldukça aktif. Bu sayfada her türlü ilan oluyor. Çocuk bakımından, kafede garsonluğa, çiftlik işinden, temizlik işlerine… Aynı zamanda bu sayfa da iş arayan kişiler de ilan bırakabiliyor sayfaya. İş dışında, arabasını satan, ya da Avustralya’da şehirler arası yolculuk yapmak isteyip yanına arkadaş arayanlar da bu sayfaya ilan verebiliyor. Bu ülkede meyve sebze çiftliklerinde çalışmak oldukça popüler. Yılın her mevsimi mutlaka bir hasat oluyor ve dönemsel çalışan arıyorlar. Eğer work and travel vizeniz varsa bu işler tam size göre.

Bu yöntemlerin dışında bir tane daha var; gidip dükkan dükkan dolaşıp çalışana ihtiyaç olup olmadığını sormak bulunduğunuz bölgede. Bu da Avustralya’da çok işe yarayan bir yöntem. Biz de yaptık geldiğimizde. Gittiğimiz yerler ya cv getirin dedi ya da bir iki gün içinde gelin görüşelim dedi.

Bu ülkede siz çalışmak istedikten sonra iş çok. Eğer gezginseniz ya da dönemsel olarak bu ülkeye geliyorsanız yukarıda yazdığım işleri rahatlıkla yapıp iyi paralar kazanabilirsiniz. Tabi bunlar genel de günlük, dönemsel ya da saat ücreti düşük işlerdi. Eğer siz bu ülkeye oturma izni alarak göçmen olarak gelip, daha kalifiye işler yapmak istiyorsanız tabi ki başka yerlerde iş aramak isteyeceksiniz. Bunun için de bir çok iş ilan sitesi var ama bunlardan bazılar şunlar:

www.graduatecareers.com.au ,
www.careerone.com.au ,
www.seek.com.au

Gidip de iş arayışına girecek herkese bol şans!

  • Görsel internetten alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir