Dünyanın En Yaşanılabilir Şehri Melbourne

Sağlık, eğitim, istikrar, altyapı, suç oranları, sosyal kalkınma, kültür ve çevre gibi 30 ayrı kritere göre puanlanan 140 şehrin yer aldığı listede Melbourne son yedi yıldır üst üste dünyanın en yaşanılabilir şehri seçiliyor. (2017 yılı da dahil)

 

mel.1.jpg
Tren İstasyonundan St Paul Katedralinin ve meydanın görüntüsü

 

Eyaletlere ayrılmış olan Avustralya’nın Victoria Eyaleti’nde bulunan ve bu eyaletin başkenti olan Melbourne, 1835 yılında İngilizler tarafından kurulmuştur. Şehrin adı ise o dönemin İngiltere başbakanı olan Viscont Melbourne’den geliyor.

Avustralya’nın kültür başkenti olan, Unesco tarafından sanat ve edebiyat şehri olarak adlandırılan, sokak sanatları ve sanatçılarını koruyan bu şehirde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz bu rengarenk şehirde.

mel.3.jpg

Melbourne’de beni en çok etkileyen şeylerden biri de St Kilda Plajında gördüğümüz penguenlerdi. Geceleri limanın sonundaki kayalıklarda bulunan bu komik hayvanları görünce çok şaşırmıştım çünkü hayatımda ilk kez bir penguene dokunacak kadar yaklaşabilmiştim.  (Dokunmak yasak ben de sadece yaklaştım)

Şehrin içindeki ve etrafındaki park ve bahçeler gerçekten çok güzel.  Royal Botanik Bahçesi ve Fitzroy Bahçesine bayılmıştık. Aslında Avustralya şehircilik anlamında dünyaya örnek teşkil edecek ülkelerden biri olmalıdır. Şehirler inşa ederken doğanın tahrip edilmeden hatta daha fazla yeşil alanlar eklenerek bunun yapılabileceğini gösteriyor bizlere çünkü.

mel.4.jpg

Şehrin için güzel olduğu kadar etrafı da bir o kadar güzel. Üzüm bağlarının olduğu Yarra vadisi, harika trekking rotalarının olduğu Dandenong Dağı,  bu dağın bir bölünde yer alan ve muhteşem oyma heykellerin bulunduğu William Ricketts parkı maviye doyacağınız 234 km’lik Büyük Okyanus Yolu ( Great Ocean Way) bunlardan sadece bir kaçı.  Bu bahsettiğim yerlere toplu taşıma ile gitmek imkanız çünkü şehirden buraya ulaşım kendi aracınız olmadan ya da tur satın almadan mümkün değil.

 

au.1
Great Ocean Road (Büyük Okyanus Yolu)

 

Yeme içme konusunda da alternatifler oldukça fazla. Dünya mutfağından yüzlerce değişik alternatif bulacağınız gibi, Türk mutfağını da bulabilirsiniz. Şehirde herkese ve her keseye göre yemek bulmak mümkün.

Yaklaşık 200 farklı milletin yaşadığı, çok kültürlülüğün eyalet hükümeti tarafından yönetim şekli olarak benimsendiği kentte 240 farklı dil konuşuluyormuş. Oldukça fazla sayıda Türk göçmene de ev sahipliği yapan Melbourne’de kendinizi yabancı gibi hissetmeyeceğinizi söyleyebilirim. : )

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir