Avustralya Yol Günlükleri – 3 İzmir’in Kardeş Şehri Adelaide

Bundan 15 sene önce dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında bir numara olan Adelaide, daha sonraları hep ilk beşteki yerini korumuş, 2017 sonuçlarına göre de ikinci sıradaki yerini almıştır.

Şehrin dört bir tarafı yemyeşil park ve bahçelerle çevrili. İnsana inanılmaz bir huzur veren bir şey bu. Hatta şehrin tam göbeğinde kocaman bir botanik bahçesi var ki tek kelime ile muhteşem.

Melbourne ve Sydney’e göre daha küçük bir şehir ama bence daha sevimli ve daha yaşanılır. Tabi iş imkanları bu iki şehir kadar çok değil. Yine de şu ana kadar gördüğüm şehirler içinde en çok Adelaide’ı sevdim diyebilirim.

au

Burası tam bir üniversite şehri. Bu nedenle dinamik bir atmosferi var. Ama diğer bütün şehirler gibi burada da hafta içi oldukça sakin. Cuma ve Cumartesi akşamları ise şehir merkezindeki mekanlar bayağı hareketli.

Yeme içme konusunda seçenek çok. Tabi ne yemek istediğinizle de alakalı olmakla birlikte her bütçeye uygun alternatifler bulabilirsiniz.

Şehir için ulaşımda tren ve otobüs oldukça iyi bir seçenek. Araba tercih edenlerdenseniz, park yeri bulmak bu şehirde diğer şehirlere göre biraz daha kolay olsa da , bölgesine göre değişmekle birlikte her yerde park ücreti ödemeniz gerekiyor. Tabi bunun için önce park yerlerindeki tabelaları okumayı öğrenmek gerek.

Bu şehirde beni en çok etkileyen ve hatta şaşırtan şeylerden biri de bir erkek giyim mağazası oldu. Ara Güler’in çektiği içinde Orhan Veli’nin olduğu bir fotoğrafı vitrin camında görmenin nasıl bir şaşkınlık yarattığını anlatamam. Sahibi Türk asıllı bir Avustralyalıymış. Kendisi ile tanışma fırsatımız olmadı ama sırf bu fotoğrafla bile gönlümüzü fethetti.

auy

İzmir’in kardeş şehri olan Adelaide aynı zamanda dünyanın en güzel kütüphanelerinden birine de sahip. Devlet kütüphanesi bünyesinde yer alan bu tarihi kitaplığı görmek nefes kesiciydi gerçekten.  Ama bir anda sessizliği bozan bir alarm sesiyle kendimizi dışarıya attık. Meğer yangın tatbikatı varmış.  Baktık uzun sürecek gibi, daha fazla bekleyemedik. Yolumuz uzun. İstikamet 1530 km ilerideki Alice Spring yani Aborjinlerin vatanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir