VİZELER

SEYAHAT ETTİĞİMİZ ÜLKELERDEKİ VİZE DURUMLARI (umuma mahsus pasaport sahipleri için)

 

RUSYA VİZESİ

Yolculuk Rusya’dan başlayacağı için ilk olarak Rusya vizesi almamız gerekti. Aslında  iki ülke arasında meydana gelen politik problemler her ne kadar gözümüzü korkutsa da seyahat acentası vize alımında sıkıntı olmayacağını söyledi..

Rusya vizesi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir

Son 6 ay geçerli pasaport

2 Adet arka fon beyaz fotoğraf

Ad, soyad, adres ve Rusya’da kalınacak yer gibi bilgileri içeren basit bir form

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Vize masrafı 170 Usd

Vizeye başvurduktan bir hafta sonra 30 günlük tek giriş olarak vizemizi aldık. (13.05.2016) Girişte oldukça sıkıntı çıktı. Murat’ı 3,5 saat ayakta sorguda beklettiler. En sonunda bıraktılar ama daha yolculuğun ilk gününden yaşadığımız stres tarif edilemezdi.

MOĞOLİSTAN

Türklerden vize istemiyorlar. 30 güne kadar ülkede kalabiliyoruz. Ancak girişte yarım saat sorguya çektiler.

GÜNEY KORE

Türklerden vize istemiyorlar. 90 güne kadar ülkede kalabiliyoruz. Sorun yaşamadan geçtik

JAPONYA

Türklerden vize istemiyorlar. 90 güne kadar ülkede kalabiliyoruz. Sorun yaşamadan geçtik ama çantalarımın içini görmek istediler

NEPAL

Türklerden vize istiyorlar. Kapıda almak mümkün. Kalacağınız süreye göre fiyatlanıyor. Çok girişli vize ücretleri:

Transit vize      : 5 Dolar

15 Günlük Vize : 25 Dolar

30 Günlük Vize : 40 Dolar

90 Günlük Vize : 100 Dolar

HINDISTAN

Hindistan vizesini gitmeden Istanbul’dan almıştık. Vize süresi verildiği gün başlıyor ve tek girişli 90 günlük vize veriyorlar. Eğer öncesinde başka ülkelere gidecekseniz ve zaman kısıtınız olmasını istemiyorsanız, Istanbul’dan almak yerine Hindistan’a gitmeden bir önceki ülkeden almak daha mantıklı olacaktır. Başka ülkelerden alan arkadaşlar 6 aylık vize bile alabildiklerini söylüyorlar. Istanbul’dan alacaklar için gerekli evraklar:

Nufus müdürlüğünden alınmış ikametgah (Muhtarlık geçerli değil) ya da güncel faturanız

Gelir belgesi en az 2500 tl bakiyeli banka imza sirkuleri eklenmiş şekilde

Nufus Cuzdanı Fotokopisi

Eğer varsa daha önceki Hindistan vize sayfası fotokopileri

Uçak rezervasyonu

Otel rezervasyonu

2 fotoğraf 5×5 cm ölçülerinde, Hindistan Turistik vize başvuru sahibinin güncel ( 6 aydan daha yeni) halini temsil eden, arka fonu beyaz olmalıdır.

Hindistan Turistik vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişilerin, seyahat amacını ve planını anlatan, İngilizce yazılmış bir Dilekçe hazırlamaları zorunludur.

Bilgi formu (eksiksiz doldurulmalı) http://www.hindistankonsoloslugu.com/hindistan-vizesi/hindistan-turistik-vize.html adresinden güncel detaylara ve bilgi formuna ulaşabilirsiniz)

(Ayrıca fotoğraf çekimi ve parmak izi alımı konsolosluk ofisinde yapılmaktadır. )

Vize başvuruları öğleye kadar yapılıyor. Öğleden sonra da vizeyi alabiliyorsunuz belirttikleri saatte.

Vize Ücreti: 43 dolar

TAYLAND

Türklerden vize istemiyorlar. 30 güne kadar ülkede kalabiliyoruz. Ulkeye girerken mutlaka yanınızda otel rezervasyonunuz ve dönüş bileti çıktınız olsun. Son yaşanan olaylardan dolayı, Türk vatandaşlarının girişlerinde oldukça kontrollü ve sıkı denetim hakim. Biz otel rezervasyonu yaptırmadan gitmiştik. Memur bu şekilde sizi ülkeye alamam dedi. Biri internetini hot spot yaptı ve hostel rezervasyonu yapıp o şekilde ülkeye giriş yaptık.

Not: Havayolu ile ülkeye girdiğinizde 1 aylık karayolu ile girdiğinizde 15 günlük kalış süresi veriyorlar. Daha uzun kalmak için ülke içinde göçmen bürolarında belli ücret karşılığında uzatabilirsiniz.

MALEZYA

Türklerden vize istemiyorlar. 90 güne kadar ülkede kalabiliyoruz. Sorun yaşamadan geçtik. Girişi en kolay ülkelerden biri. 4 kez giriş çıkış yaptık, bir kere bile kalacak yer ve dönüş bileti sormadılar.

SİNGAPUR

Türklerden vize istemiyorlar. 30 güne kadar ülkede kalabiliyoruz.Girişte en sıkıntı çektiğimiz ülkelerden biri. 1 saatten fazla sorguya aldılar. Giderken mutlaka otel rezervasyonlarınız ve dönüş biletiniz tam olsun. Ehliyetten kredi kartına kadar her şeyi soruyorlar.  Sonunda tamam dediler ama bildiğiniz psikolojik eziyete maruz kaldık.

LAOS

Türklerden vize istiyorlar. Laos vizesini Tayland’dayken Bangkok’tan aldık. Tayland’da  Khon Kaen’den de alabilirsiniz. Girişte hiç sıkıntı olmadı. Yanımızda otel rezervasyonumuz vardı ama sormadılar. Tayland’dan kara sınırından geçtik. Vizeyi 30 gün tek girişli veriyorlar.

İstenilen Evraklar

Otel rezervasyonu (booking.com’da yapıp götürebilirsiniz. Isterseniz sonradan iptal edersiniz)

Uçak Bileti (Eger otobusle gidecekseniz yine de ucak bileti göstermek zorundasınız başvuruda. Bunun için ücret ödemeden 24 saatlik rezervasyon yapabileceğiniz  http://www.laos-airtickets.com/  sitesinden rezervasyon yapıp çıktısını konsolosluğa götürebilirsiniz. 24 saatte ödeme yapmadığınız takdirde rezervasyon iptal oluyor. Biz bu şekilde yaptık.

Kredi kartlarınızın fotokopisi

Pasportunuzun ön sayfasının fotokopisi

Konsoloslukta verilen bilgi formu.

2 adet vesikalık fotograf. arkası beyaz renk

Vize başvuru ücreti: 1600 baht (45 dolar)

Başvurular öğleden önce yapılıyor ve 2 güne vize çıkıyor.

KAMBOÇYA

Türklerden vize istiyorlar. Kapıda almak mümkün. 1 aylık tek girişli veriyorlar. Daha uzun kalacaksanız ülke içinde uzatmanız mümkün. Biz Laos’tan karayolu ile girdik. Vize ücreti 35 dolardı ancak bizim yanımızda dolar yerine Laos parası Kip vardı ve kur farkı nedeniyle 38 dolar ödedik. 2 dolar da resmi olmayan şartlar altında mühür parası istiyorlar. Girişte ne olur olmaz diye otel rezervasyonu yaptırmıştık ancak kimse sormadı.

Vize için:

Sınır kapısında size verilen formu doldurmanız gerekiyor.

FİLİPİNLER

Türklerden vize istemiyorlar. 30 güne kadar ülkede kalabiliyoruz. Burada tek önemli nokta, Türkler için dönüş bileti olmadan, uçacağınız ülkeden check in işleminizi yapmıyorlar. Biz bu durumu bilmeden havalimanına gittik. Görevli bize dönüş bileti sordu ve olmadan Filipinler’e gidişinizi onaylayamam dedi. Hemen havalimanı içindeki Airasia ofisinden dönüş bileti aldık ama son dakika olduğundan biraz pahalı oldu tabi.

ENDONEZYA

Türklerden vize istemiyorlar. 30 güne kadar ülkede kalabiliyoruz. En rahat giriş yaptığımız ülkelerden biriydi. Eğer 1 aydan daha fazla kalmak istiyorsanız; ya Endonezya Konsolosluğu’ndan vize alacaksınız gelmeden, ya da ülkeye girişte kalışınızı uzatmak istediğinizi belirtip 35 dolar ödeyip, alacağınız evrakla size en yakın göçmen bürosundan 1 ay daha uzatabileceksiniz.

Sıralama gezdiğimiz sıraya göre yapılmıştır.

**Bu web sitesindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, internet, görsel yazılı basın dahil hiç bir mecrada izinsiz kullanılamaz.

0 thoughts on “VİZELER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir